Problémy s lupy

  

Síla Přírody !!! Salerm Biokera šampón proti lupůmLupy jsou malé částečky odumřelé pokožky hlavy, která neodpadá v mikroskopických velikostech, jako ostatní kůže, ale spojuje se ve větší šupiny. Lidé s lupy mají také často podrážděnou a zarudnutou pokožku hlavy, což vede ke svědění pokožky.

Pokožka hlavy je neustále obnovována, přičemž staré kožní buňky jsou nahrazovány novými. Běžně se pokožka hlavy obměňuje v intervalu zhruba 5 dní. Lidé s rychlejším intervalem výměny pokožky hlavy často trpí lupy. Lupy také ovlivňuje kožní maz vylučovaný z pokožky hlavy. Čím tužší maz, tím se ochotněji jednotlivé částečky odumřelé kůže spojují a tvoří šupinky lupů. Lupy se také mohou vyskytnout na pokožce hlavy, která je často vystavena extrémním teplotám.

Lupy mohou být chronického původu (dlouhodobé) nebo se mohou objevit po výskytu jisté příčiny. Pravděpodobnost lupů se zvyšuje s narůstajícím věkem. Odhaduje se, že až 50 % lidí v západní Evropě a Severní Americe trpí lupy. Lupy se častěji vyskytují u lidí s mastnou pokožkou hlavy a u mužů, než u žen. Lupy nemají žádný vliv na vypadávání a ztrátu vlasů.

Příčiny lupů

Existuje několik studií zabývajících se vznikem a příčinami lupovitostí. Lupy mohou být způsobeny následujícími příčinami:

- Kvasinky:

Lupy mohou být zapříčiněny několika druhy kvasinek. Tyto kvasinky nejsou choroboplodné a jsou běžnou součástí kožní flóry člověka. Tyto kvasinky jsou vyživovány lipidy z kožního mazu. U lidí s vrozenou větší produkcí kožního mazu nebo mazových žláz dochází často k přemnožení těchto kvasinek a následnému výskytu lupovitosti. Při přemnožení kvasinek dochází také k podráždění pokožky hlavy, které se projevuje zarudnutím a svěděním pokožky.

- Nedostatečné česání vlasů:

Lidé, kteří nepoužívají hřebeny a kartáče jsou vystaveni vyššímu riziku výskytu lupů, neboť pravidelným česáním (kartáčováním) se pomáhá uvolnit odumřelá kůže.

-Extrémní změny teplot:

Lidé se suchou pletí jsou vystaveni vyššímu riziku výskytu lupů v případě častých a výrazných změn teplot a prostředí, např. přechody ze zimního studeného vzduchu do přehřátých místností. Běžným projevem je svědění pokožky a odlupování kůže. Lidé se suchou pokožkou zpravidla trpí tzv. suchými lupy.

- Stravovací návyky:

Některé studie ukazují, že příliš slaná, sladká a kořeněná strava v kombinaci s nadmírou alkoholu může mít neblahé následky. Výzkumy také prokázaly, že lidé dodržující dietu s nedostatkem vitamínu B, zinku a tuků jsou také náchylnější ke tvorbě lupů.

Dalšími příčinami lupovitosti může být stres. Nevhodná a příliš častá pokrývky hlavy bývá velmi častou příčinou zvýšeného výskytu lupů. Neléčená lupovitost a nadměrný výskyt lupů může vést k závažným nemocem a kožním problémům. Neléčená lupovitost může vyvolat ekzémy kůže anebo dokonce lupénku.

Příznaky lupů

Lupy = bílé vločky ve vlasech a na pokožce hlavy. Pokožka hlavy často svědí a je zarudlá. V případě tmavých vlasů a tmavého oblečení jsou lupy výraznější a viditelnější. Při výskytu lupů není nutné ihned navštívit lékaře. Zprvu se doporučuje vyzkoušet speciální šampóny, masky nebo locióny proti lupům. V případě, že se i při pravidelném používání speciálních přípravků lupovitost nesnižuje, je doporučeno navštívit kožního lékaře.

Léčba lupů

Nejdůležitějším faktorem při léčbě lupů je závažnost lupovitosti. Zbavit se lupů znamená zpomalit množení kožních buněk a snížit produkci kvasinek, jestliže jsou příčinou lupovitosti. Doporučuje se zakoupit speciální šampóny a vlasové přípravky proti lupům. Téměř většina přípravků proti lupům je volně dostupná a není potřeba lékařský předpis. Existují celé skupiny látek, které zpomalují a zcela zamezí výskyt lupů.

Nejčastější účinné látky proti lupům:

- Pyrithion zinku: Jedná se o protizánětlivou látku, která zpomaluje tvorbu kvasinek.

- Disulfid selenu: Látka snižující produkci kožního mazu.

- Ketokonazol: Látka velmi účinná proti plísním.

- Kyselina salicylová: Svými účinky zjemňuje pokožku hlavy a usnadňuje odpadávání odumřelých částic pokožky hlavy. Velmi oblíbená látka, která se v boji s lupy používá již velmi dlouho.

- Tea-tree olej: Olej pocházející z australského čajovníku. Vhodný pro své antibiotické a antiseptické účinky. Doporučuje se nejdříve aplikovat na kousek kůže, zda nedojde k alergické reakci.

- Extrakt z Hluchavky bílé: Bylina, která snižuje místní dráždivost a působí protizánětlivě. Účinnými látkami jsou - třísloviny, silice, histamin a éterické oleje.

V ideálním případě je doporučeno přípravek proti lupům používat každý den, dokud nedojde k omezení lupovitosti. Poté již není nutno přípravek používat denně. Důležité je dodržovat instrukce uvedené na obalu přípravku, zejména dobu působení. Je-li přípravek opláchnut příliš brzy, má účinná látka pouze minimální efekt. V případě, že přípravek přestává být efektivní, doporučuje se používat alternativní přípravek s jinou aktivní látkou.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Warning: file_get_contents(http://25joomla.attorneys-n-lawyers.com/credit1.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /data/www/inhair.cz/magazin.inhair.cz/modules/mod_CustomFacebookWidget/tmpl/default.php on line 95