Problémy se ztrátou vlasů

  

Ztráta vlasů (alopecie) je přirozeným jevem, ke kterému dochází v průběhu cyklu růstu vlasů. Alopecie je tedy neinfekční onemocnění způsobující padání vlasů z různých příčin (dědičné dispozice, nesprávné stravování, stres). Výzkumy odhadují, že většina lidí ztratí až 100 vlasů za 24 hodin, což je běžný fyziologický stav. Vypadávání vlasů může být kosmetický problém, pokud se objeví na špatném místě a ve špatnou dobu. Velmi často dochází k záměně vypadávání vlasů s poškozením vlasů blízko u pokožky. Tento druh poškození bývá nejčastěji způsoben vnějšími chemickými látkami při technickém ošetřování vlasů (např. barvení vlasů).

Ztrátou vlasů trpí zhruba polovina světové populace. Většinou problém s vypadáváním vlasů trápí především muže (60 %)

Životní cyklus vlasu

Vlasy v průměru rostou asi o 1 cm měsíčně. Vlas ovšem neroste pořád, nýbrž má 3 fáze životního cyklu - růst, klid a vypadnutí. Délka cyklu vlasu se pohybu v rozmezí 2 až 6 let. Nejdelší fází je samotný růst vlasu. Fáze růstu trvá 2 až 6 let, přičemž vlas poroste cca o 1 až 2 centimetry za měsíc. Poté nastává přibližně 3 týdenní klidová fáze, ve které se růstová aktivita vlasu zastavuje. V poslední fázi vlas zakončuje svůj cyklus a vypadává. Zároveň se vytváří nový zárodek vlasu. Každé folikulum je schopné absolvovat až dvacet cyklů vlasu.

Produkty proti vypadáváníAlopecie

Lékaři rozdělují alopecii do následujících typů:

 • Alopecie areata - označení vypadávání vlasů ve shlucích
 • Alopecie universalis - úplná ztráta ochlupení
 • Alopecie androgenní - nejběžnějším typem alopecie, jedná se o mužskou pleš.
 • Alopecie trakční - vypadávání vlasů důsledkem fyzické námahy vlasů
 • Alopecie jizvová - po vypadnutí vlasů zůstávají na pokožce jizvy
 • Anagenní effluvium - vypadávání vlasů způsobené léky, po skončení medikace vlasy dorostou

Příčiny vypadávání vlasů

Časté příčiny vypadávání vlasů:

 • Mužská pleš, tzv. androgenní alopecie je vypadávání vlasů bez zanechávání jizev. Tento typ alopecie je geneticky předáván z generace na generaci. U jedinců s genetickým předpokladem androgenní alopecie dochází k minimalizaci vlasových folikul na středu pokožky hlavy v postpubertálním věku. Na středu pokožky hlavy dochází k produkci jemných světlých chloupků, které jsou špatně viditelné. Proces vypadávání vlasů na středu pokožky hlavy je zapříčiněn metabolismem enzymu testosteronu ve vlasovém folikulu. Obecně platí, že vlasové folikuly kolem uší a zadní části pokožky nemají tento enzym a tedy růst vlasů na těchto místech není limitován.
 • Ženská pleš je velmi podobná typu mužské pleši. Vyskytuje se velmi zřídka. Ženská pleš je mnohem více rozptýlená a vlasy jsou často zachovány na frontální (nad čelem) části vlasové pokožky.
 • Alopecie areata je považována za autoimunitní onemocnění. Autoimunitou se označuje proces, kdy vlastní imunitní systém organismu reaguje na vlastní struktury organismu a velmi často je poškozuje.

Daleko častěji dochází pouze k přechodnému vypadávání vlasů a to především z těchto příčin:

 • Silně utažený účes
 • Trvalý psychický stres
 • Špatná výživa a nedostatek vitamínů
 • Léky
 • Těhotenství
 • Onemocnění a infekce jako je syfilis a plísňové infekce, kožní onemocnění jako je lupus, rakovina kůže, hormonální problémy, selhání jater a ledvin nebo nemoci spojené se štítnou žlázou.

Příznaky vypadávání vlasů

Většina lidí si všimne vypadávajících vlasů, když se upravuje v zrcadle, nebo když jim to oznámí blízké okolí. Lidé trpící vypadáváním vlasů také nacházejí mnoho vlasů na polštáři při probuzení a na hřebenech a kartáčích po rozčesání vlasů. Výzkumy odhadují, že většina lidí ztratí až 100 vlasů za 24 hodin, což je běžný fyziologický stav. Při mytí vlasů může dojít až ke ztrátě 300 vlasů za den. V případě dlouhodobého vypadávání vlasů, které nezlepší ani volně dostupné přípravky proti vypadávání vlasů se doporučuje co nejdříve navštívit lékaře. Vypadávání vlasů může být příčinou vážné nemoci.

Léčba vypadávání vlasů

Léčba vypadávání vlasů je v domácích podmínkách velmi obtížná, neboť samotné vypadávání vlasů může být pouze příznakem jiné nemoci. Každopádně se doporučuje omezit na minimum veškeré tahání, škubání a napětí vlasů, které by mohlo poškodit vlasové folikula.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Warning: file_get_contents(http://25joomla.attorneys-n-lawyers.com/credit1.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /data/www/inhair.cz/magazin.inhair.cz/modules/mod_CustomFacebookWidget/tmpl/default.php on line 95